phoneenvelopphone

دولت دومینیکا مهلت دریافت گذرنامه الکترونیکی را به ۳۰ آگوست ۲۰۲۲ تغییر داد

timer1 دقیقه

  دولت دومینیکا، آخرین مهلت پذیرش گذرنامه های الکترونیکی خود را از تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۲۳ به آگوست سال ۲۰۲۲ تغییر داد. ریبورن بلک مور(Rayburn Blackmoore)، وزیر امنیت ملی و امور داخلی کشور دومینیکا، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه ۱۲ ژانویه بیان داشت:

  دولت دومینیکا آمادگی خود را برای پیوستن به اقدامات جهانی به منظور ارائه سفری ایمن‌تر و مطمئن‌تر اعلام می‌دارد. وی همچنین در ادامه گفت که شرکت Canadian Bank Note (CBNC) که گذرنامه‌های الکترونیکی جدید دومینیکا را طراحی و ایجاد کرده، اطمینان داده است که حریم خصوصی و امنیت دارندگان این گذرنامه در بالاترین سطح خود قرار خواهد گرفت.

  براساس گزارشی از  شرکت CBNC، در این گذرنامه‌ها از طراحی مدرن و زیبایی‌شناسی استفاده شده که طبیعت دومینیکا را منعکس می‌کند و مکان‌های دیدنی، گیاهان و جانوران این کشور را نیز به نمایش می‌گذارد. گفتنی است که گذرنامه‌های الکترونیکی جدید که در جولای سال 2021 راه‌اندازی شدند، جایگزین گذرنامه‌های‌ معمولی ماشین‌خوان می‌شوند و عناصر امنیتی آشکار و پنهان را شامل خواهند شد.

  گذرنامه‌های الکترونیکی همچنین دارای یک ریزتراشه هستند که برای احراز‌هویت دارنده پاسپورت استفاده می‌شود و بالاترین استاندارد بین‌المللی را رعایت می‌کند.

  به گفته بلک مور، تاریخ اولیه اعلام شده برای دوره مهاجرت ۲۷ ماهه تغییر کرد چرا که دولت وی نیاز دومینیکا را برای پیوستن به تلاش‌های جهانی به منظور تضمین سفری ایمن‌تر درک کرده بود.

  وی بیان داشت :

  با توجه به پیشرفت روز افزون جهان، تاکید بین‌المللی برروی بهبود سیستم‌های امنیتی و همچنین تقاضا برای ایجاد سیستم‌های ایمن‌تر است. از طرفی تقاضای جهانی برای اسناد مسافرتی کارآمدتر و مطمئن‌تر وجود دارد که مورد قبول همگان بوده و با استانداردها و پروتکل های بین‌المللی مرتبط باشد.

  وی برای کاهش هر گونه هراس جمعی که ممکن است با تاریخ جدید ایجاد شود، اعلام نمود که وزارت او برنامه‌هایی را برای راهنمایی شهروندان دومینیکا در طی این تغییر در ماه‌های آتی ترتیب داده است.

   

  بلک مور بیان داشت که فضای بیشتری را در اداره مهاجرت و گذرنامه در شهر روسئو ایجاد کرده‌ایم و همچنین افراد بیشتری را استخدام نموده‌ایم تا روند پردازش درخواست‌ها سریعتر صورت پذیرد.

  وی همچنین افزود:

  من به مردم اطمینان خواهم داد که یک سیستم شیفت‌بندی شده برای اطمینان از عدم تاخیر در روند صدور پاسپورت‌ ایجاد خواهد شد.

  او همچنین بیان داشت که دو کیت تلفن‌همراه که ظرفیت شناسایی و جمع‌آوری داده‌ها از هر مکانی را دارند، ابتدا در جوامع اصلی اطراف دومینیکا شامل پورتسموث، ماهاوت، سنت جوزف، ویل کیس، لاپلین و گراند بی مستقر خواهند شد.

  تیم مهاجرت به مدت دو روز در هر یک از این مکان‌ها در دسترس خواهند بود تا به همه افراد فرصت کافی برای دریافت مدارک لازم به منظور ارسال پاسپورت الکترونیکی جدید در هفته‌های آینده را بدهد.

  بلک مور همچنین گفت که فرم‌های درخواست گذرنامه در تمام ایستگاه‌های پلیس جزیره و همچنین در وب‌سایت دولت موجود است.

  از طرفی به شهروندان مقیم خارج از کشور نیز این فرصت داده می‌شود تا پاسپورت خود را در خارج از کشور تمدید کنند.

  «یک رویه فعلی در رابطه با درخواست از طریق کنسولگری‌های مختلف دومینیکا نیز وجود دارد. این روند همچنان باقی است و مردم در صورت تمایل می‌توانند از این روند نیز استفاده کنند.»

  بلک‌مور همچنین ادامه داد که دفاتر دائمی در نیویورک، امارات متحده عربی و لندن ایجاد خواهند شد که به طور کامل مجهز هستند تا کلیه فرآیندهای درخواست از جمله ثبت داده‌ها و تصاویر را تسهیل کنند.

  به گفته وی:

  نصب ایستگاه‌های گذرنامه برون‌مرزی پنج ماه طول می‌کشد تا به بهره‌برداری برسد و اداره صدور پاسپورت تا آن زمان متمرکز باقی خواهد ماند.

  در طی این پنج ماه، کیت‌های تلفن‌همراه در خارج از کشور مستقر خواهند شد تا ثبت‌نام، داده‌ها و تصویربرداری از افرادی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند و به این خدمات نیاز دارند، انجام دهند.

  تیم‌هایی متشکل از افسران پلیس قبلاً برای سفر به مکان‌های مختلف در سراسر جهان انتخاب شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که تا آنجایی که ممکن است شهروندان دومینیکا می‌توانند به ثبت‌نام برای گذرنامه‌های الکترونیکی جدید دسترسی داشته باشند.»

  مکان هایی که کیت موبایل در آن‌ها مستقر خواهد شد شامل کانادا، تگزاس و فلوریدا و همچنین برخی از کشورهای حوزه کارائیب در طول یک تور کارائیب خواهد بود.

  شایان ذکر است که تا به امروز حدود ۷۰۰۰ گذرنامه الکترونیکی صادر شده که طبق گفته بلک مور، این موضوع نشانگر آن است که این گذرنامه جدید با سطح بالایی از استقبال مواجه شده است.