تاریخچه و تاریخ دومینیکا

تاریخ دومینیکا؛ تاریخچه دومینیکا از استعمار تا استقلال 

اگر در سفر به دنبال شناخت فرهنگ کشورها هستید، حتما به دنبال مکان‌های تاریخی می‌گردید تا با شناخت بقایای تاریخی،‌ متوجه فرهنگ اصیل آن منطقه بشوید. دومینیکا کشوری جزیره‌ای در منطقه کارائیب است. منابع طبیعی دومینیکا باعث شده این کشور مورد توجه قدرت‌های جهانی در طول تاریخ قرار بگیرد. در نتیجه اتفاقات پر فراز و نشیب در گذر زمان،‌ آثار تاریخی زیادی در دومینیکا وجود دارد. برای آشنایی با تاریخ دومینیکا،‌ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

بومیان در دومینیکا؛‌ دوران پیش از استعمار

مردم بومی دومینیکا با نام کالیناگو شناخته می‌شدند. پس از کالیناگوها، آراواک‌ها اولین مهاجرانی بودند که در جزیره دومینیکا ساکن شدند. آن‌ها بومیان هند، ساکن در منطقه اورینوکو در آمریکای جنوبی بودند، که سال ۱۰ قبل از میلاد به سمت جزیره دومینیکا کوچ کردند. البته آراواک‌ها آنقدرها هم خوش شانس نبودند. ورود سرخپوستان کارائیبی‌ در سال 900 میلادی شروع دردسر برای آراواک‌ها بود. کارائیبی‌های خشمگین به آنها حمله کردند و در نهایت تا سال 1980 تقریبا نسل آراواک‌ها در دومینیکا از بین رفت. کارائیبی‌ها این جزیره را Waitukubuli به معنای بلند قامت نام گذاری کردند.

حدود 590 سال از مهاجرت کارائیبی‌ها به دومینیکا می‌گذشت، که کریستف کلمب در دومین اکتشافی‌اش، به این منطقه بکر رسید. او در 3 نوامبر 1493، نام Waitukubuli را به دومینیکا تغییر دارد.

با وجود منابع طبیعی غنی، دومینیکا تا 200 سال بعد از کشف توسط کریستف کلمب، از نفوذ قدرت‌های اروپایی در امان بود. مقاومت و البته خشم مردم کارائیبی‌ مانع از استعمار اروپاییان شد.

اما مقاومت بومیان دوام چندانی نداشت. قدرت گرفتن اروپایی‌ها باعث شد فرانسه این منطقه را مستعمره خود اعلام کند. از طرف دیگر، انگلیس ساکت نشد و برای گرفتن آن تلاش کرد. در نتیجه کشمکش‌های فرانسه و بریتانیا، پیمانی بین دو کشور امضا شد و سرزمین دومینیکا بی‌طرف اعلام شد. اما کشمکش‌ها برای مردم بومی چیزی جز تلفات به همراه نداشت. جمعیت کارائیبی‌ها در سال 1730 به حدود 400 نفر رسید.

ورود فرانسه و شروع استعمار دومینیکا

فرانسوی‌ها اولین اروپاییانی بودند که پا به این منطقه گذاشتند. آنها به استخراج الوار و کشاورزی مشغول شدند و از بردگان آفریقایی به عنوان نیروی کار استفاده کردند. آفریقایی‌ها فقط اجازه کار در مزرعه و کارگاه‌ها را داشتند و نمی‌توانستند صاحب مزرعه یا کارگاه‌ بشوند. البته بسیاری از بردگان از درآمدی که به دست می‌آوردند، برای خرید بردگی خود و آزاد شدن استفاده می‌کردند. بردگان آزاد شده،‌ بردگان فراری و بومیان شروع به کشاورزی کردند و روش‌های جدیدی هم به کار گرفتند.

پیشرفت آن‌ها دوام چندانی نداشت و بین سال‌های 1756 تا 1763، به دلیل جنگ هفت ساله میان فرانسه و بریتانیا، قطع شد. برنده جنگ انگلیسی‌ها بودند. آن‌ها موفق شدند دومینیکا را در سال 1761 فتح کنند.

آغاز استعمار بریتانیا؛‌ تغییر سیاست‌ها دومینیکا

با ورود انگلیسی‌ها به دومینیکا و تغییر قدرت، تغییر جدیدی در تاریخ دومینیکا بود. انگلیسی‌ها سیستمی از دولت استعماری را معرفی کردند که در آن اقتدار تاج به مدیری که مسئولیت دفاع، خزانه داری، قانون و نظم و مذهب را بر عهده داشت، داده می‌شد. پلانترها، بازرگانان و افراد حرفه‌ای بریتانیایی برای خدمت در یک مجمع محلی یا قوه مقننه منصوب می‌شدند.

سال 1832 سه سیاه پوست عضو مجلس دومینیکا شدند و در سال 1838 اکثریت مجلس سیاهپوستان شدند. این اولین گام بومیان برای رسیدن به استقلال بود. اعضای سیاهپوست،‌شروع به وضع قوانین به نفع بردگان تازه آزاد شده گرفتند. آنها علیه سیستم مستعمره به پا خاستند. در نتیجه تحرکات در کشور،‌ دومینیکا به فکر رفع نیازهای اجتماعی و زیربنایی برای ساکنان جزیره گرفت.

ساخت جاده در مناطق کوهستانی، بهبود سیستم کشاورزی و خدمات آموزشی از جمله اقدامات دولت بریتانیا در منطقه کارائیب بود. تلاش‌های بریتانیا باعث جلب اعتماد ساکنان دومینیکا شد. به طوریکه، بعضی از آن‌ها داوطلبان شرکت در ارتش بریتانیا در جنگ جهانی اول شدند. مردم دومینیکا از این دوران به نام «روزهای خوب قدیمی» یاد می‌کنند،‌ چراکه دولت بریتانیا سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای بهبود زیرساخت‌های درمانی، آموزشی و عمرانی و سیاست دومینیکا انجام داد. اما اقدامات انگلیسی‌ها فایده‌ای برایشان نداشت و مجلس دومینیکا با وضع قوانین جدید، به سمت رهایی از سلطه انگلیس حرکت کرد.

از استعمار به استقلال؛ برگ جدیدی در تاریخ دومینیکا

در 3 نوامبر 1978 دومینیکا به استقلال کامل دست یافت و پاتریک رولاند جان اولین نخست وزیر آن بود. اما دولت جان در تعدادی معامله مشکوک، از جمله همدستی با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی،‌دخیل بود. در نهایت، جان کنار رفت و الیور سرافین به نخست وزیری رسید.

اما تاریخ معاصر دومینیکا پر از طوفان‌های نابود کننده است. در سال 1979، طوفان دیوید (Hurricane David ) به شدت به جزیره دومینیکا آسیب رساند. طوفان به مزارع موز، که یکی از اصلی‌ترین منابع صادراتی دومینیکا بود، آسیب جدی رساند. به علاوه، طوفان بیشتر خاک سطحی جزیره را نیز با خود برد و عملاً کشاورزی دومینیکا را مختل کرد. اما سال بعد، طوفان آلن اقتصاد را بیشتر به عقب انداخت.

در سال 1980، انتخاباتی برگزار شد، که نتیجه آن انتخاب یوجنیا چارلز به عنوان اولین نخست وزیر زن بود. اما اقدامات آزادی خواهانه او باعث ایجاد چند کودتا شد، که البته خسارت‌هایی ن به مراتب کمتر از طوفان‌های طبیعی به همراه داشت. چارلز توانست نرخ بیکاری و تورم را کاهش دهد و پیشرفت‌های زیادی در بهبود زیرساخت‌ها انجام دهد.

چارلز در سال ۱۹۹۵ بازنشسته شد و در انتخابات آن سال، ادیسون جیمز دولت جدیدی تشکیل داد.

اما در سال ۱۹۹۵، طوفان لوئیس تقریباً تمام مزارع موز جزیره را نابود شد. خرابی‌ها لطمه زیادی به دولت لوئیس وارد کرد. پس از آن پیر چارلز رئیس دولت شد،  اما در سال 2004 درگذشت و روزولت اسکریت جانشین او شد. در آن زمان اسکریت با 31 سال سن، جوان ترین نخست وزیر جهان بود. تحت رهبری او دومینیکا اتحادهای بین المللی خود را افزایش داد و امتیازهای بین‌ المللی زیادی کسب کرد.

در سال 2015، دومینیکا در اثر طوفان گرمسیری اریکا آسیب جدی دید. بادهای زیاد و باران های شدید، باعث جاری شدن سیل، رانش زمین، تخریب ساختمان‌ها و کشته شدن افراد زیادی شد. اسکریت گفت طوفان باعث توقف 20 ساله در توسعه کشور شد. اما طوفان بدتری در راه بود. در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، قوی‌ترین طوفان  در تاریخ دومینیکا رخ داد و خرابی‌های زیادی در سراسر جزیره رخ داد.

با وجود تاریخ پرتنش و بلایای طبیعی، دومینیکا یکی از قوی‌ترین اقتصاد‌های دنیا را دارد. دولت دومینیکا بودجه‌های کلانی برای بهبود زیرساخت‌ها در بخش‌ها مختلف صرف کرده است.

دیدنی‌های تاریخی دومینیکا که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید

اتفاقات مختلف در تاریخ دومینیکا باعث شده جاهای تاریخی زیادی در دومینیکا وجود داشته باشد. کلیساهای متعدد، بازار سنتی و زیستگاه بومیان،‌ از جمله دیدنی‌های کشور دومینیکا هستند.

قلمرو کالیناگو؛ روستای ساکنان کارائیبی

دهکده فرهنگی کارائیبی‌ها در سواحل شرقی دومینیکا و کنار کلیسای سنت جورج قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کالیناگو، 8 روستا وجود دارد که محل زندگی 2200 بومی دومینیکایی است. امروزه بازدید کنندگان زیادی از منطقه کالیناگوها بازدید می‌کنند. دهکده‌ای که با دیدن آن می‌توانید ریشه‌هایی از فرهنگ و تاریخ دومینیکا را پیدا کنند. البته، فکر نکنید در این منطقه انسان‌هایی شبیه به انسان‌های نخستین، با لباس‌هایی از برگ درختان پیدا می‌کنید!

کلیسای Our Lady of Fairhaven

کلیسای جامع بانوی عادل، یک کلیسای جامع کاتولیک رومی در شهر روسو و محل استقرار اسقف نشین دومینیکا است. کلیسای جامع نمونه‌ای از تأثیر خلاقیت اروپایی در دومینیکا است. در ساخت کلیسا از سبک رومانسک گوتیک استفاده شده و ظاهر جالبی دارد. اگرچه ممکن است از بیرون کوچک به نظر برسد، فضای داخلی بزرگ و دلنشینی دارد.

چهار راه بازار قدیمی؛ از برده فروشی تا صنایع دستی

بازار قدیمی شهر روسو پشت موزه دومینیکا، در فاصله کوتاهی از ترمینال کشتی‌های کروز قرار دارد. این بازار سنگفرش زمانی محل حراج برده‌ها بوده است. اما امروزه، محل فروش میوه‌های محلی و صنایع دستی است.

اخذ ویزا یا پاسپورت دومینیکا با شریف تریپ

اگر علاقمند به تحصیل یا زندگی در یک کشور جزیره‌ای هستید،‌ دومینیکا گزینه‌ مناسبی برای شما است. برای تحصیل در دومینیکا، نیاز به ویزای دانشجویی دارید. دانشگاه‌های دومینیکا به دو صورت دولتی و خصوصی وجود دارند که هزینه‌های تحصیل در آن‌ها متفاوت است. برای اخذ ویزای دانشجویی، ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های دومینیکا پذیرش بگیرید. سپس با همراه داشتن مدارک مورد نیاز و ارائه تمکن مالی، درخواست ویزای خود را در یکی از سفارت‌های دومینیکا ثبت کنید.

اما اگر به دنبال دریافت شهروندی دومینیکا هستید، امکان دریافت پاسپورت دومینیکا به روش سرمایه‌گذاری امکان پذیر است. در واقع، شما با پرداخت 100 هزار یا 200 هزار دلار و بدون نیاز به سفر یا اقامت در آن کشور، می‌توانید پاسپورت دومینیکا را دریافت کنید.

اگر در هر مرحله از دریافت ویزا یا پاسپورت دومینیکا به مشکل برخوردید، تیم شریف تریپ در کنار شما است. این تیم از سال 1395 کار خود را با تمرکز بر مشاوره برای دریافت پاسپورت دومینیکا آغاز کرده است. تجربه پروژه‌های موفق نشان از مهارت و خبرگی این موسسه مهاجرتی دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست