phoneenvelopphone

دلار دومینیکا؛ قیمت دلار دومینیکا چند است؟

timer2 دقیقه

  یکی از چالش‌هایی که هنگام سفر به کشورها برای مسافران وجود دارد، آشنایی با ارز رایج آن کشور و نحوه تبدیل ارز است. دومینیکا یکی از جذاب‌ترین مقصدها برای زندگی و گردشگری است. واحد پول دومینیکا دلار کارائیب شرقی است. اگر قصد سفر به این کشور را دارید، احتمالا به دنبال این هستید که بفهمید قیمت دلار دومینیکا چقدر است. برای یافتن پاسخ این سوال، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

  قیمت دلار دومینیکا به ریال

  در زمان نوشتن این مطلب قیمت هر دلار آمریکا حدود ۴۹۰۰۰۰ ریال است. قیمت دلار دومینیکا طبق آخرین نرخ تبدیل دلار به ریال به صورت زیر است:  هر دلار آمریکا= 2/7 دلار دومینیکا

  دلار کارائیب شرقی یا دومینیکا با کد XCD مشخص می‌شود و نماد آن EC $ است. ارزش دلار دومینیکا نسبت به دلار آمریکا ثابت است؛ اصطلاحا گفته می‌شود این میزان فیکس شده است. در نتیجه، تغییرات دلار دومینیکا به دلار آمریکا تقریبا ثابت است. در ۵ سال اخیر هر دلار کارائیب شرقی برابر با ۰.۳۷ دلار آمریکا است. از آنجا که این نرخ فیکس شده، نسبت ارزش آن به دلار تغییر چندانی در سال‌های آینده نخواهد داشت. در نتیجه، تغییرات اقتصادی و سیاسی هم بر ارزش این کشور اثری ندارد.

  دلار دومینیکا در گذر زمان

  در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ اقتصاد دومینیکا بحران مالی را تجربه کرد. اما پس از آن در سال ۲۰۰۵، اقتصاد دومینیکا ۳.۵٪‌ رشد داشت. این روند افزایشی بود و در سال بعدی، سال ۲۰۰۶، رشد اقتصادی به ۴٪ رسید. همین افزایش باعث ایجاد بستری مناسب برای سرمایه گذاری اقتصادی و رشد صنعت گردشگری و کشاورزی شد.

   اما مشکل دومینیکا همچنان رفع نشده بود. دولت دومینیکا نیاز به پیدا کردن راهی داشت تا بتواند بدهی‌هایش را جبران کند. از طرف دیگر، طوفان سال ۲۰۰۷ باعث آسیب جدی به تمامی بخش‌ها و زیر ساخت‌های دومینیکا وارد شد. تا قبل از آن،‌ موز اصلی‌ترین کالای صادراتی دومینیکا به اروپا بود. اما بخش عظیمی از مزارع با وقوع طوفان از بین رفت. این مسئله باعث کاهش تقاضا از سمت اتحادیه اروپا شد. دولت در مواجهه با این مشکل تصمیم به تولید قهوه گرفت. علاوه بر این، تولیدات محصولات دیگر، مثل آلوئه ورا، انبه و پاپایا، را افزایش داد.

  اما آنچه دومینیکا را از بدهی نجات داد، تغییر تمرکز دولت به سمت صنعت گردشگری بود. دولت اقدام به سرمایه‌ گذاری و بهبود زیرساخت‌ها در بخش گردشگری کرد. همین اقدام باعث جذب گردشگران سراسر دنیا شد. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این زمینه فعالیت می‌کنند.

  چه کشورهایی از دلار کارائیب شرقی استفاده می‌کنند؟

  کنترل دلار کارائیب شرقی به عهده بانک مرکزی شرق دریای کارائیب است. این واحد پول، فقط واحد پول کشور دومینیکا نیست. به جز دومینیکا،‌ دلار کارائیب شرقی ارز رسمی در کشورهای زیر است:

  • آنگویلا

  •   آنتیگوا و باربودا

  •   دومینیکا

  •   گرانادا

  •   مونتسرات

  •   سنت کیتس و نویس

  •   سنت لوسیا

  •   سنت وینسنت و گرنادین ها

  انتقال پول به دومینیکا

  سالانه افراد زیادی با اهداف مختلف پول به کشور دومینیکا انتقال می‌دهند. پشتیبانی مالی دوستان یا خانواده، پرداخت شهریه و تحصیل در دومینیکا، ایجاد کسب و کار در دومینیکا، خرید جنس و تجهیزات از جمله دلایل افراد برای انتقال پول به این کشور است. اگر قصد ارسال پول از خارج به داخل کشور دومینیکا را دارید،‌ باید حواستان به نرخ بالای مبادله پول در بانک‌های این کشور باشد. گاهی ممکن است مجبور شوید ۱۰٪ از پولی که انتقال می‌دهید را به عنوان کارمزد جابجایی به بانک بدهید. البته غیر از بانک،‌ موسسات متعددی خدمات انتقال پول به دومینیکا را با درصد کارمزدهای متفاوت ارائه می‌دهند  میزان کارمزد عدد ثابت و مشخصی ندارد و به عوامل زیر بستگی دارد:

  • میزان پول جابجا شده

  • مبدا ارسال پول

  • روش پرداخت

  تبدیل پول به دلار دومینیکا در سفر 

  امکان تبدیل ارز در بسیاری از هتل‌‌ها و فروشگاه‌های بزرگ و بانک‌ها در دومینیکا وجود دارد. اگرچه پول رسمی دومینیکا دلار کارائیب شرقی است، در سفر به دومینیکا می‌توانید از یورو، پوند و دلار آمریکا نیز برای پرداخت‌هایی، مانند خرید اجناس غذا و تاکسی، استفاده کنید. اما، برای پرداخت‌های رسمی تنها دلار دومینیکا قابل قبول است.

  در دومینیکا، بیشتر کارت‌های بانکی مورد قبول فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی بزرگ هستند. اما، ممکن است برای خرید از دست فروش‌ها و فروشگاه‌های محلی کوچک نیاز به دلار دومینیکا داشته باشید. پس اگر قصد سفر دارید، بهتر است مقداری از دلار دومینیکا و مقداری دلار آمریکا همراه داشته باشید.

  راه‌های پرداخت پول در سفر به دومینیکا

  • کارت‌های اعتباری (Credit cards) 

   کارت‌های اعتباری اصلی، مانند ویزا (Visa)، مسترکارت (Mastercard) و آمکس (Amex) در دومینیکا رایج است. پرداخت هزینه‌ با کارت اعتباری در مغازه‌ها و رستوران‌ها پذیرفته می‌شوند.

  • کارت‌های نقدی (Debit cards)

  این کارت‌ها متصل به حساب بانکی شما هستند و به وسیله آن می‌توانید به راحتی از طریق پایانه‌های فروش، خرید کنید یا پول نقد برداشت کنید.

  • پول نقد

  برای خریدهای کوچک از مغازه‌های محلی یا دستفروشان، پرداخت انعام و در مواقع ضروری یا اورژانسی نیاز به دلار کارائیب شرقی دارید. قبل یا بعد از ورود به دومینیکا می‌توانید پولتان را در بانک‌‌ها یا صرافی‌ها به دلار دومینیکا تبدیل کنید.

  • پرداخت با موبایل

  پرداخت موبایلی یکی از روش‌های پرطرفدار برای پرداخت پول است. اپل پی (Apple Pay) ، گوگل پی (Google Pay) و علی پی (Alipay) پرطرفدارترین سرویس‌های پرداخت موبایلی در دنیا هستند. اما اگر قصد استفاده از این روش را دارید،‌ قبل از سفر به دومینیکا از میزان پوشش دهی این سرویس‌ها در دومینیکا مطمئن شوید.

  • کارت پیش‌پرداخت سفر (Prepaid travel cards)

  در این کارت‌ها، موجودی به صورت دلار دومینیکا وجود دارد و قابل شارژ مجدد است.

  پرداخت هزینه تحصیل در دومینیکا

  یکی از راه‌های زندگی در دومینیکا، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است.  برای ورود به دانشگاه‌های دومینیکا نیاز به اپلای در دانشگاه‌ها و ارائه رزومه تحصیلی دارید. دانشگاه‌های کشور دومینیکا در دو حالت دولتی یا خصوصی وجود دارند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی رایگان و در دانشگاه‌های خصوصی با پرداخت هزینه همراه است.

  شهریه دانشگاه در دومینیکا به صورت زیر است:

  • دانشجوی لیسانس تمام وقت ۱۲ هزار دلار در سال

  • دانشجوی فوق لیسانس تمام وقت ۱۸ هزار دلار در سال

  البته، این اعداد مقادیر متوسط هزینه‌ تحصیل در دومینیکا است. بسته به اینکه چه رشته و دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب می‌کنید،‌ هزینه‌ها ممکن است تفاوتی‌هایی نیز داشته باشد. اما به طور کلی، هزینه تحصیل نسبتا بالا است.

  خوشبختانه برای برخی از دانشجویان امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی یا تخفیف در پرداخت شهریه وجود دارد. البته، حین درخواست ویزای تحصیلی،‌ فرد متقاضی باید تمکن مالی به سفارت ارائه دهد. تمکن مالی نشان دهنده توانایی فرد متقاضی در  تامین هزینه‌ها در حین تحصیل است.

  دریافت پاسپورت دومینیکا

  پاسپورت دومینیکا یکی از با ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا است. با داشتن پاسپورت دومینیکا، امکان سفر بدون ویزا به بیش از ۱۴۰ کشور دنیا را خواهید داشت. دولت دومینیکا امکان دریافت شهروندی این کشور به روش سرمایه‌ گذاری اقتصادی ایجاد کرده است. برای دریافت پاسپورت دومینیکا به روش سرمایه گذاری، دو روش وجود دارد:

  • دریافت پاسپورت دومینیکا با خرید ملک: در این روش،‌با پرداخت حداقل ۲۰۰ هزار دلار می‌توانید صاحب خانه در دومینیکا به نام خودتان شوید. مبلغ پرداخت شده بعد از ۵ سال به فرد متقاضی بر می‌گردد.

  • دریافت پاسپور دومینیکا با کمک به صندوق دولت: در این روش، با پرداخت ۱۰۰ هزار دلار به دولت دومینیکا تابعیت این کشور را دریافت می‌کنید. اما،‌ پول پرداخت شده به شما بازگردانده نخواهد شد.

  فرایند دریافت تابعیت دومینیکا بین ۳۰ تا ۶۰ روز طول می‌کشد. برای بزرگسالان، پاسپورت دومینیکا در هیچ حالتی منقضی نخواهد شد. اما پاسپورت برای کودکان زیر ۱۶ سال، ۵ سال اعتبار دارد. البته، این اعتبار با پرداخت هزینه اندکی قابل تمدید است و برای تمدید پاسپورت نیازی به حضور در کشور دومینیکا نیست.

  شریف تریپ

  اگر به دنبال تحصیل در دومینیکا یا دریافت پاسپورت این کشور هستید، می‌توانید از تیم شریف تریپ کمک بگیرید. این تیم از سال ۱۳۹۵ کار خود را آغاز کرده است. این شرکت در حال حاضر خدمات مشاوره برای دریافت ویزا و پاسپورت دومینیکا به مشتریان ارائه می‌دهد. اگر قصد سفر یا زندگی در دومینیکا دارید، از تیم مشاوره شریف تریپ کمک بگیرید. این تیم از ابتدا تا انتهای مسیر دریافت ویزا یا پاسپورت در کنار شما خواهد بود.