phoneenvelopphone

یکی از راه‌های اصلی برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته، دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از شرکتی خارجی است.

جاب آفر عبارت است از پیشنهاد رسمی استخدام که توسط شرکت یا سازمانی خارج از کشور به فرد ارائه می‌شود. این پیشنهاد شامل جزئیاتی از قبیل عنوان شغلی، حقوق، مزایا، محل کار و شرایط استخدام است.

دریافت جاب آفر به معنای اخذ ویزای کار و اقامت برای فرد در کشور مقصد خواهد بود. البته پذیرش جاب آفر نیازمند بررسی دقیق جنبه‌های مختلف آن از جمله حقوق، ساعات کاری، مزایا و شرایط قرارداد است.

در این مقاله به بررسی کامل موضوع جاب آفر، چگونگی دریافت و پذیرش صحیح آن خواهیم پرداخت تا فرایند مهاجرت از این طریق آسان‌تر شود.

تعریف جاب آفر

اصطلاح «پیشنهاد شغلی» در درجه اول به پیشنهادی اشاره دارد که آن را به‌طور مستقیم به یک فرد جویای کار برای یک موقعیت شغلی مشخص ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال، برای کار کردن در یک شرکت با دستمزد ثابت ماهانه و با یک قرارداد کوتاه‌مدت یا آزاد.

شرکت‌ها این پیشنهاد را معمولا پس از بررسی مدارک فرد متقاضی، انجام مصاحبه حضوری یا آنلاین و رسیدن به نتیجه‌گیری نهایی به فرد ارائه می‌کنند.

نامه پیشنهاد شغلی چیست؟

نامه جاب آفر در واقع یک مدرک است که کارفرمای خارجی به‌عنوان یک نیروی کار به شما می‌دهد. این نامه جزئیات کار فرد را در موقعیت شغلی پیشنهاد شده توضیح می‌دهد. اما به‌طور کلی، جزئیاتی که این نامه ارائه می‌کند کمتر از یک قرارداد کاری است.

نامه پیشنهاد شغلی شامل اطلاعات زیر است:

  • حقوق و کسورات از حقوق شغل پیشنهادی
  • شرح وظایف شغلی
  • شرایط کار مانند ساعت کاری آن

مسئولیت ارائه پیشنهاد شغلی با چه کسی است؟

این که چه کسی می‌تواند به افراد پیشنهاد کار بدهد، بسته به نوع شرکت و بزرگ و کوچک بودن آن متفاوت است. به‌طور معمول در شرکت‌های کوچک و نوپا، وظیفه ارائه پیشنهاد شغلی با مدیریت مجموعه است. در شرکت‌های بزرگتر نیز ممکن است تصمیم‌گیری درباره این اتفاق با بخش خاصی از شرکت مانند منابع انسانی آن باشد.

به‌طور کلی مسئولیت تهیه و تنظیم قراردهای کاری با تیم منابع انسانی شرکت‌ها و مدیت آن بخش است.

پس از دریافت جاب آفر چه اتفاقی می افتد؟

بعد از دریافت پیشنهاد کاری توسط یک شرکت، دو نتیجه احتمالی در انتظار متقاضیان کار است: پذیرش و رد پیشنهاد شغلی.

پذیرش پیشنهاد شغلی

زمانی که یک پیشنهاد شغلی دریافت می‌کنید، لزومی به عجله کردن نیست به‌خصوص اگر برای موقعیت‌های شغلی دیگری نیز درخواست کرده‌اید. پیشنهادهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید، در مصاحبه‌ها و ارزیابی‌های شرکت‌های مختلف شرکت کرده تا بتوانید بهترین جاب آفر را قبول کنید.

این اتفاق در مورد افرادی که تنها یک پیشنهاد شغلی دارند نیز صادق است. زیرا داشتن تنها یک پیشنهاد به‌معنای آن نیست که بهترین گزینه برای شما است. بنابراین قبل از هرچیزی در نظر بگیرید که از قبول این شغل احساس رضایت و خوشحالی خواهید کرد یا خیر.

اگر پیشنهاد شغلی را که به شما داده‌اند قبول کنید، می‌توانید همکاری خود را با شرکت مورد نظرتان شروع کنید. در چنین شرایطی معمولا موارد زیر رخ می‌دهد:

  • پیشنهاد شرکت به متقاضی
  • ابراز علاقه فرد به همکاری
  • تهیه و ارائه قرارداد کاری
  • مذاکره مجدد در مورد ساعات کاری، حقوق غیره در صورت لزوم
  • اعلام تصمیم نهایی متقاضی
  • امضای قرارداد

این روند ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر وابسته به فرآیندها و تصمیم‌گیری‌های داخلی متفاوت باشد.

رد پیشنهاد شغلی

پذیرش نهایی یک موقعیت کاری تا زمان امضای قرارداد کاملا نامشخص است. بنابراین اگر در جریان مذاکره‌ها و مصاحبه‌هایی که با شرکت مورد نظر انجام می‌دهید با آن‌ها به توافق نرسید، می‌توانید پیشنهاد شغلی آن‌ها را رد کنید.

مورد دیگری که وجود دارد این است که یک شرکت پیشنهاد خود را دیر به شما اعلام کند و شما در آن زمان با شرکت دیگری به توافق رسیده باشید. این می‌تواند یکی از دلایل رد کردن پیشنهاد کاری باشد.

مصاحبه شغلی

بیشتر کارفرماها زمانی که یک جاب آفر را به‌شما پیشنهاد می‌کنند، درباره تاریخ شروع همکاری، حقوق و دیگر موارد انعطاف پذیری دارند. بنابراین اگر در رابطه با پیشنهادی که دریافت کرده‌اید احساس رضایت نمی‌کنید، بهتر است مشکل خود را با کارفرما مطرح کنید. این مشکلات می‌تواند درباره حقوق پیشنهادی یا مهارت‌‌های بالاتر ازموقعیت مورد نظرتان باشد.

کارفرمایان در مورد پیشنهادهای شغلی آماده مذاکره هستند اما شما هم باید آمادگی رد شدن پیشنهادهایتان را داشته باشید. اما فراموش نکنید که نباید با کارفرمای خود بحث کنید. اگر شرکتی به شما اعلام کرد که در مورد پیشنهاد شغلی که دریافت کرده‌اید جایی برای مذاکره وجود ندارد، باید آن را بپذیرید.

ساعات کاری

قبل از امضای قرارداد کاری جاب آفری که دریافت کرده‌اید، باید در مورد ساعات کاری خود با کارفرما شفاف باشید. ممکن است بسیاری از شرکت‌ها به‌طور غیررسمی از شما بخواهند که چندین شب در هفته را تا دیر وقت کار کنید. بنابراین شما باید قبل از شروع کار برای شرکت از این موضوع آگاهی پیدا کنید و برای آن آماده شوید.

مراقب هر بند از قراردادتان که در آن کلمه «انصراف» وجود دارد، باشید. زیرا ممکن است شرکت‌ها در ذیل این بندها عنوان کنند که شما از حق خود برای کار کمتر از ۴۸ ساعت در هفته انصراف می‌دهید.

دستبند طلایی، سلام طلایی، دست دادن طلایی

وجود هریک از موارد فوق در جاب آفر شما، به جزئیات خاصی از قراردادتان اشاره می‌کند. اگر «سلام طلایی» یا «دست دادن طلایی» را که برای تشویق به شما ارائه می‌دهند قبول کنید، ممکن است به‌دنبال آن «دستبند طلایی» دریافت کنید.

معنای این موارد این است که اگر تصمیم بگیرید که شرکت را قبل از پایان قرارداد آموزشی خود یا یک دوره ثابت دیگر ترک کنید، باید پاداشی را که در ابتدا دریافت کرده‌اید به‌طور کامل یا جزئی بازپرداخت کنید.

آموزش

بسیاری از جاب آفرها همراه با گذراندن یک دوره آموزشی هستند. بسیاری از شرکت‌ها هزینه حضور در این دوره‌ها را برای شما پرداخت می‌کنند اما ممکن است از شما بخواهند هزینه شرکت مجدد در دوره‌هایی را که مردود می‌شوید، خودتان بپردازید.

این امکان وجود دارد تا در صورت مردودی بیش از یک بار در دوره‌های آموزشی، اخراج شوید. در چنین شرایطی ممکن است از شما بخواهند تمام هزینه‌های پرداختی توسط شرکت را بازپرداخت کنید.

 

جاب آفر خارجی؛ فرصتی طلایی با چالش‌هایی جدی

دریافت پیشنهاد شغلی از شرکت‌های خارجی فرصتی طلایی برای مهاجرت و شروع کار در کشور مقصد است. اما تصمیم‌گیری در مورد پذیرش یا رد آن نیازمند در نظر گرفتن جنبه‌های مختلفی از جمله شرایط استخدام، حقوق و مزایا، محل کار و ساعات کاری است.

همچنین باید پیش از امضای قرارداد، نکات مهمی مانند دوره آموزشی، ساعات اضافه کاری، محدودیت ترک شغل و جزئیات مالی را بررسی کرد. با مذاکره و شرح شرایط خود می‌توانید بهترین تصمیم را برای پیشرفت شغلی‌تان بگیرید.