راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی

راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی

یکی از بهترین مزایای بیمه مسافرتی اروپا، دریافت خسارت از بیمه در صورت بروز تغییر در برنامه سفر است. این امر به شما کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکل، بدون نگرانی به ادامه تعطیلات خود بپردازید یا به خانه بازگردید. اما چه شریطی برای دریافت خسارت از بیمه مسافرتی وجود دارد؟

در این مطلب تمام مراحلی را که باید برای دریافت خسارت طی کنید بررسی می‌کنیم.

راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی

نکات مهم در رابطه با دریافت خسارت

نکات زیر برای دریافت خسارت از بیمه در زمان سفر یا بعد از آن، اهمیت دارند:

 • بیمه‌نامه مسافرتی و شماره تلفن تماس اضطراری را در زمان سفر به‌همراه خود داشته باشید.
 • حفظ و نگهداری تمام رسیدهایی که ممکن است برای اثبات ادعای خسارت به آن‌ها نیاز داشته باشید.
 • اگر مشکل یا بیماری دارید قبل از گرفتن بیمه با بیمه‌گر درمیان بگذارید زیرا در غیر این‌صورت ممکن است تحت پوشش بیمه نباشید.
 • در صورتی که وسایلتان را گم کردید یا به‌سرقت رفتند، باید برای دریافت خسارت از بیمه مسافرتی ظرف 24 ساعت به پلیس مراجعه کنید.

دریافت خسارت در هنگام سفر

برای آن‌که بتوانید در هنگام سفر از بیمه خسارت بگیرید، باید شماره بیمه نامه خود و اطلاعات تماس اضطراری را همراه خود داشته باشید. این کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکل بدانید که دقیقا باید با چه کسی صحبت کنید و به‌این ترتیب، در اسرع وقت خواهید توانست شکایت خود را بیمه‌گر ابراز کنید.

دریافت خسارت در هنگام بازگشت از سفر

اگر بعد از اتمام سفر خود به‌دلیل مشکلاتی که در طول سفر برایتان پیش آمده است قصد شکایت داشته باشید، باید موارد زیر را در رابطه با ادعای خود بررسی کنید:

 • شما در محدوده زمانی پوشش دهی بیمه هستید.
 • برای موردی که در رابطه با آن شکایت دارید تحت پوشش بیمه هستید.
 • مبلغی که برای دریافت خسارت از بیمه مسافرتی درخواست می‌کنید نباید کمتر از مازاد هزینه بیمه باشد.
 • اطمینان پیدا کنید که هیچ چیزی در شرایط و ضوابط بیمه‌نامه وجود ندارد که یک مانع برای ادعای شما باشد.

در اسرع وقت با بیمه‌گر خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا فرم بیمه‌نامه را برایتان ارسال کنند. آن‌ها ممکن است بتوانند برای سرعت بخشیدن به کارها فرم درخواستی را برای شما ایمیل کنند. وقتی موفق به دریافت فرم شدید آن را با دقت کامل بخوانید و یک نسخه کپی از آن را برای خود نگهدارید.

شما باید یک نسخه کپی از تمام اسنادی که به اثبات ادعای خسارتتان کمک می‌کنند، شامل رسیدها یا گواهی‌های پزشکی تهیه کنید. همچنین باید نسخه‌های اصلی را برای وقتی که ادعایتان مورد تحقیق قرار می‌گیرد نگه دارید.

زمان دریافت خسارت از بیمه مسافرتی بیمه‌گر ممکن است از شما در رابطه با دیگر بیمه‌هایی بپرسد که تهیه کرده‌اید و می‌توانند قسمتی از خسارت را پوشش دهند. بنابراین در صورت وجود چنین بیمه‌ای، آن را با بیمه‌گر در میان بگذارید.

راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی

دریافت خسارت برای اقلام یا چمدان گم شده، دزدیده شده یا آسیب دیده

برای آن‌که بتوانید از بیمه خسارت دریافت کنید، لازم است که به بیمه‌گر خود ثابت کنید که در تمام طول مدت سفر به‌خوبی مراقب وسایل خود بوده‌اید.

اگر نتوانستید ظرف 24 سال مفقودی یا دزدیده شدن وسایل خود را به پلیس محلی اطلاع دهید، باید به شخص دیگری مانند نماینده تور، مدیر هتل یا مسئول حمل و نقل خود اطلاع دهید و گزارش کتبی دریافت کنید.

اگر مجبور به تعویض اقلام ضروری یا تهیه آن‌ها مانند لوازم بهداشتی یا لباس‌های هستید، باید رسید خرید خود را به‌عنوان مدرک همراه با درخواستتان ارسال کنید.

دریافت خسارت برای فوریت های پزشکی و صدمات شخصی

اگر در هنگام سفر به درمان پزشکی نیاز پیدا کردید، سعی کنید فورا با بیمه‌گر خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید که با درمان موافقت کنند. شما در رابطه با این موضوع بهتر است که از قبل با نماینده بیمه صحبت کنید مگرنه ممکن است در مواقع اضطرار انجام چنین کاری ممکن نباشد.

در بعضی موارد شما مجبور خواهید بود هزیه درمان پزشکی را خودتان پرداخت کنید تا هنگام بازگشت برای دریافت خسارت از بیمه مسافرتی اقدام کنید. برای آن‌که بتوانید هزینه خود را پس بگیرید، باید رسید پرداختی‌های خود را نگه دارید.

توجه داشته باشید یکی از مواردی که احتمالا جزو پوشش بیمه مسافرتی نیست، هزینه داروهایی‌هایی است که معمولا آن‌ها را مصرف می‌کنید اما به‌هر دلیلی در سفر مجبورید که آن‌ها را دوباره تهیه کنید.

شهروندان کشورهای اروپایی که کارت بیمه سلامت اروپا یا EHIC را داشته باشند، خواهند توانست مراقبت‌های بهداشتی را در کشورهای اتحادیه اروپا دریافت کنند. آن دسته از شهروندان انگلیس که کارت بیمه سلامت جهانی انگلستان را دارند نیز می‌توانند خدمات بهداشتی مورد نظر خود را با هزینه کم یا رایگان در تمام کشورهای اتحادیه دریافت کنند.

اگر سلامتی‌تان در وضعیت مناسبی قرار دارد باید بیمه‌نامه‌ای را تهیه کنید که بارداری را نیز تحت پوشش خود قرار داده است. البته در نظر داشته باشید بعضی از خطوط هوایی به زنان بارداری که موعد زایمان فرزندشان در عرض چند هفته است، اجازه پرواز نمی‌دهند.

دریافت خسارت از بیمه مسافرتی در صورت اجبار به لغو یا کوتاه کردن سفر

لغو یا کوتاه شدن زمان سفرتان نسبت به برنامه‌ریزی اولیه، مورد دیگری است که می‌توانید برای دریافت خسارت از بیمه مسافرتی اروپا اقدام کنید. شرکت بیمه تنها در صورتی این خسارت را پرداخت می‌کند که دلایل موجهی مانند موارد زیر داشته باشید:

 • مرگ غیر منتظره، بیماری یا جراحت خودتان، همسرتان یا دیگر افرادی که با شما سفر می‌کنند.
 • وقوع آتش سوزی، سرقت یا هر آسیب غیرمنتظره دیگر به خانه‌شما در زمانی که سفر هستید.
 • اگر کارتان را از دست بدهید.
 • باردار هستید و پس از دریافت بیمه، پزشکتان توصیه کرده است که از سفر خودداری کنید.
 • برای پرسش و پاسخ توسط هیئت منصفه یا به‌عنوان شاهد به دادگاه احضار شده‌اید.

اگر مجبور باشید زودتر به خانه برگردید، بیمه معمولا فقط هزینه‌های اضافی سفر و هزینه زمان استفاده نشده در محل اقامتتان را به شما بازپرداخت می‌کند.

راهنمای کامل دریافت خسارت از بیمه مسافرتی

سخن نهایی

یکی از الزامات دریافت ویزای شینگن، گرفتن بیمه مسافرتی اروپا است. این بیمه موارد مختلفی را پوشش می‌دهد و در صورت بروز مشکل در سفرتان، به شما خسارت پرداخت خواهد کرد. ما در این مطلب روش‌های دریافت خسارت از بیمه مسافرتی را با یکدیگر بررسی کردیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست