بهترین پاسپورت های جهان

برترین و قوی‌ترین پاسپورت‌های سال 2022

پاسپورت (Passport) یا گذرنامه یکی از مدارک رسمی هویتی و شناسایی هر فردی است که دولت‌ها آن را برای شهروندان خود صادر می‌کنند. با استفاده از این مدرک شناسایی، دولت هر کشور از دیگر دولت‌ها اجازهٔ عبور یا ورود به خاک کشور مقصد را برای شهروندان خود درخواست می‌کند، به اخذ این اجازه که از سوی دولت‌های دیگر تأیید می‌شود، روادید یا ویزا (Visa) گفته می‌شود.

باید به این نکته توجه داشت که اعتبار پاسپورت همهٔ کشورها با همدیگر برابر نیستند و برخی از آن‌ها امکان تعداد سفر بیشتری را نسبت به دیگر پاسپورت‌ها ارائه می‌دهند؛ بنابراین جایگاه پاسپورت کشور مبدأ همواره مورد بحث بوده است و در ادامهٔ این مقاله، شریف تریپ به بررسی قوی‌ترین پاسپورت‌های سال 2022 می‌پردازد.

شاخص هنلی در رده بندی پاسپورت جهانی

شاخص مؤسسهٔ هنلی (Henley & Partners)، از سال ۲۰۰۶ پیوسته بر‌روی داده‌های انحصاری ارائه‌شده توسط انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (IATA)، بر مسافر‌پذیرترین پاسپورت‌های جهان نظارت می‌کند. پژوهش‌های این مؤسسه حاکی از آن است که در سال ۲۰۰۶ یک فرد به‌طور میانگین، می‌توانست به ۵۷ کشور بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کند، این در حالی‌ست که همین رقم برای سال ۲۰۲۲، به عدد ۱۰۷ رسیده است. این مسئله موجب می‌شود که شهروندان کشورهای مختلف بسته به اعتبار و قدرت پاسپورت کشور مبدأ، با محدودیت یا سهولت در سفر خود مواجه شوند؛ در‌نتیجه مسئلهٔ «آزاد بودن شرایط ویزا» اثر قابل توجهی بر‌روی پیشرفت اقتصادی و اجتماعی می ‌گذارد. هم‌چنین مؤسسهٔ هنلی اعلام کرده است که با توجه به پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه، شکاف‌هایی بین اعتبار پاسپورت‌های مختلف در سراسر دنیا وجود دارد. برای انجام این رده‌بندی، شاخص مؤسسهٔ هنلی تعداد ۱۹۹ پاسپورت و ۲۲۷ مقصد سفر مختلف را بررسی می‌کند و هر پاسپورت را نیز بر‌‌اساس تعداد مقاصدی امتیازبندی می‌کند که برای ورود به آن‌ها دریافت ویزا لازم نیست.

کشورهای شرق آسیا در صدر

در این رده‌بندی که بر اساس شاخص هنلی صورت گرفته، در آغاز سال ۲۰۲۲، پاسپورت ژاپن مانند سه سال اخیر عنوان معتبرترین پاسپورت جهان را از آن خود کرده و کشور سنگاپور نیز به‌صورت مشترک به این جایگاه پیوسته است. دارندگان گذرنامه‌های این دو کشور می‌توانند به ۱۹۲ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنند.

جدول برترین پاسپورت های جهان

تصویر شمارهٔ ۱. رده‌بندی پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۲، منبع: مؤسسهٔ هنلی

جایگاه خیره کننده قاره اروپا

در جدیدترین رده‌بندی پاسپورت‌های جهان که بر‌مبنای شاخص هنلی صورت گرفته است، پاسپورت ۳۳ کشور در بین ۱۰ مقام برتر دنیا قرار دارند. در این میان تعداد ۲۱ کشور به‌صورت مشترک باهم در جایگاه‌های اول تا ششم ایستادند. مطابق این رده‌بندی بیش از ۲۰ کشور عضو اتحادیهٔ اروپا، در جایگاه اول تا ششم برترین پاسپورت‌های جهان، حضور پر‌رنگ خود را به ثبت رساندند. این کشورها عبارتند از: آلمان، فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ، اسپانیا، اتریش، دانمارک، فرانسه، هلند و غیره که در جدول زیر نام آن‌ها به ترتیب رتبه‌بندی آمده است. کشورهای ایرلند و پرتغال نیز با کسب امتیاز ۱۸۷ در ردهٔ پنجم جدول ایستاده‌اند.

جدول بهترین پاسپورت های اروپا

جدول شمارهٔ ۱. پاسپورت‌های برتر کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا در سال ۲۰۲۲

آمریکا

طبق گزارش فوربس، جایگاه آمریکا طی رده‌بندی هفت سال اخیر تنزل داشته است، بدین معنا که در سال 2021 در رتبه هفتم قرار گرفت؛ با این همه پاسپورت آمریکا در سال ۲۰۲۲، با یک پله صعود به جایگاه ششم جدول راه یافت. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۴، کشورهای آمریکا و انگلیس به‌طور مشترک در جایگاه اول قرار داشتند.

انگلیس

کشور انگلیس با کمی نزول نسبت به سال ۲۰۱۴ که در ردهٔ اول این جدول قرار داشت، اکنون در سال ۲۰۲۲ در جایگاه ششم در کنار کشورهایی مانند بلژیک، نیوزلند، آمریکا، نروژ و سوئیس قرار گرفته است.

کانادا، استرالیا، نیوزلند

استرالیا و کانادا که در رده‌های مهاجرپذیرترین کشورها هستند با کسب امتیاز ۱۸۵، در کنار مالت، چک و یونان در جایگاه هفتم ایستاده‌اند. در همین راستا لازم به یاد‌آوری است که اعتبار پاسپورت کشورهای مهاجر‌پذیر کانادا، نیوزیلند و استرالیا در سال ۲۰۲۰، رتبهٔ نهم را از آن خود کرده بود.

کشورهای خاورمیانه

در رده‌بندی برترین پاسپورت‌های جهان، در میان کشورهای خاورمیانه پاسپورت امارات دارای بیشترین اعتبار است، این کشور تاکنون روند رو به صعودی را در پیش داشته است به‌گونه‌ای که از رتبه بیستم در سال ۲۰۱۹ به جایگاه پانزدهم در سال ۲۰۲۲ رسیده است. در این میان، دارندگان پاسپورت امارات می‌توانند به ۱۷۵ کشور بدون نیاز به اخذ ویزا سفرکنند. گذرنامه اسرائیل با امکان سفر به ۱۵۹ کشور بدون نیاز به ویزا در جایگاه ۲۴ جهانی قرار دارد؛ این کشور در سال گذشته در رتبه ۲۳ جهانی ایستاده بود.

پاسپورت ترکیه نیز با سه پله صعود نسبت به آغاز سال ۲۰۲۱، در رتبهٔ ۵۰ این رده‌بندی قرار دارد و با دارندگان آن می‌توانند به ۱۱۰ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پاسپورت‌های قطر، کویت و عربستان نیز به ترتیب در رده‌های ۵۳، ۵۴ و ۶۵ قرار گرفته‌اند که اعتبار آن‌ها در مقایسه با ابتدای سال ۲۰۲۱، بهبود یافته است.

پاسپورت ایران و جمهوری دموکراتیک کنگو به‌صورت مشترک در جایگاه ۱۰۱ جدول رده‌بندی قرار گرفته است و دارندگان این پاسپورت‌ها با استفاده از آن می‌توانند به ۴۲ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

سخن پایانی

با توجه به رده‌بندی‌ برترین پاسپورت‌های جهان و نقش گذرنامه در شکوفایی اقتصادی و اجتماعی هر کشور، نیاز به اخذ پاسپورت دوم اهمیت روز‌افزون می‌یابد. شریف تریپ با متخصصان کاردان و مشاوران خبرهٔ خود می‌تواند شما را در اخذ پاسپورت دومینیکا در کمتر از ۵ ماه یاری دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست