آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران

آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران

یکی از مواردی که بسیاری از کاربران در اینترنت جستجو می‌کنند پر کردن فرم گذرنامه ایران است. افراد برای دریافت پاسپورت ایرانی لازم است تا فرمی را با عنوان پرسشنامه مخصوص صدور گذرنامه تکمیل کنند.

بهتر است به پرینت فرم گذرنامه گذرنامه بپردازید تا به سوالات خواسته شده با دقت بیشتری پاسخ دهید. در ادامه به آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران می‌پردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران

کاربران ابتدا باید فرم گذرنامه جدید را از طریق وب دانلود کنند. برای این کار کافی است تا تنها به جستجوی عبارت دانلود فرم گذرنامه پلیس+10 بپردازید. روش تکمیل این فرم کار بسیار ساده‌ای است. لازم به ذکر است که فرم درخواست پاسپورت تنها یک بار پر می‌شود و برای کارهایی مثل تمدید اعتبار گذرنامه احتیاجی به تکمیل این فرم نخواهید داشت.

پس از تکمیل فرم باید از آن کپی بگیرید. کپی این فرم باید با کیفیت بالایی انجام شود و مشابه با اصل آن خوانا و تمیز باشد. در هنگام تکمیل کردن فرم دقت زیادی به خرج دهید و اطلاعات خواسته شده را با خطی خوانا در جای مخصوص خود بنویسید. اطلاعات خود را با خودکار مشکی بنویسید.

اگر به نمونه پر شده فرم گذرنامه ایران دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که باید اطلاعات بسیار مرتب وارد شوند. بهتر است از هر نوع خط خوردگی فرم گذرنامه جلوگیری کنید.

آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران

در ابتدای این فرم از کاربر سوالات مرتبط با اطلاعات فردی او پرسیده شده است. در این قسمت باید نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و نام مادر خود را به فارسی و انگلیسی بنویسید. توجه داشته باشید که این اطلاعات باید مطابق با مدارک شناسایی شما تکمیل شوند.

اگر نام مستعار دارید آن را در جای خالی مربوطه بنویسید. نام مستعار نامی است که مطابق با نام شناسنامه شما نیست و افراد شما را بیشتر با آن می‌شناسند.

بخش جنسیت شامل دو گزینه زن و مرد است. همچنین از متقاضی وضعیت تاهل او به‌صورت گزینه‌ای پرسیده شده است.

در قسمت کشور محل اقامت باید نام کشوری را که اکنون در آن زندگی می‌کنید بنویسید. اگر ساکن ایران هستید باید نام ایران را در فیلد خالی یادداشت کنید.

مواردی مثل شماره شناسنامه، محل صدور شناسنامه، تاریخ تولد و شماره ملی را مطابق با شناسنامه خود وارد کنید. تاریخ تولد خود را حتما به میلادی وارد کنید.

در این فرم سوالاتی مرتبط با شغل، تحصیلات و وضعیت نظام وظیفه نیز پرسیده شده است. بخش نظام وظیفه را تنها باید آقایان پاسخ دهند. در این بخش باید وضعیت نظام وظیفه خود را مطابق با گزینه‌ها مشخص کنید.

اگر متقاضی متاهل است باید اطلاعات همسر و فرزندان خود را در جدول مربوط به آن وارد کند. در این جدول اطلاعات فردی افراد خانواده متقاضی خواسته شده است.

مشاغلی را که در 7 سال گذشته در آن‌ها فعالیت داشته‌اید باید در این فرم ذکر کنید. شخص باید نام سه نفر از کسانی را که او را در ایران می‌شناسند به‌همراه آدرس و شماره تماس در فرم بنویسد. در بخش پایانی فرم شخص باید آدرس دقیق، شماره تماس و آدرس پست الکترونیک خود را در جاهای خالی هر یک از این موارد یادداشت کند.

زمانی که این فرم را به کارمند تحویل می‌دهید باید یک عکس تمام رخ با اندازه 4 در 4.5 سانتی‌متر به همراه داشته باشید. این عکس باید به تازگی گرفته شده باشد. عکس شما باید رنگی و پس زمینه سفید داشته باشد. برای چنین فرمی روی عکس هیچ گونه ویرایش و فوتوشاپی نباید اعمال شده باشد.

پس از تکمیل فرم آن را در حضور مسئولان امور کنسولی در سفارت امضا کنید. امضا شما در پاسپورتتان چاپ خواهد شد بنابراین دقیقا در محل خواسته شده امضا بزنید.

متقاضی باید اصل و کپی رنگی تذکره معتبر تابعیت خود را با فرم درخواست پاسپورت خود ارائه دهد. اصل تذکره پس از بررسی‌های کارمند اداره به شخص بازگردانده خواهد شد. درخواست پاسپورت باید حداقل دو هفته قبل از صدور و چاپ آن توسط متقاضی ارسال شده باشد.

اگر فرم را به‌درستی پر نکرده باشید یا مدارک لازم را به‌طور کامل تحویل ندهید پاسپورت شما با تاخیر صادر خواهد شد. در چنین شرایط اداره صدور پاسپورت هیچ مسئولیتی را به‌علت تاخیر به وجود آمده نخواهد پذیرفت. اگر پاسپورتتان با اطلاعات نادرست چاپ شود هیچ اعتباری ندارد بنابراین باید هزینه چاپ مجدد آن را متقاضی بپردازد.

آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران

سخن نهایی

در این مطلب به آموزش پر کردن فرم گذرنامه ایران پرداختیم. در این فرم اطلاعات اولیه و فردی از متقاضی خواسته شده است تا پاسپورت صادر شود. برای اینکه پاسپورتتان به موقع آماده شود بهتر است تمام اطلاعات خواسته شده را با دقت زیاد تکمیل کنید. در صورت خط خوردگی و بروز اشتباه اداره صادرکننده پاسپورت هیچ مسئولیتی را به عهده نخواهد گرفت و روند کار شما عقب می‌افتد. فرم گذرنامه را تنها باید برای زمانی‌که می‌خواهید اولین بار پاسپورت بگیرید تکمیل کنید و برای تمدید اعتبار احتیاجی به پر کردن این فرم نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست