دومینیکا در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی شده است و افراد بسیاری به‌دلیل اعتبار بالای پاسپورت این کشور به‌دنبال دریافت آن هستند. اما گذرنامه دومینیکا نیز مانند هر کشور دیگری محدودیت‌های خاص خودش را دارد.

ما در این مطلب با بررسی معایب پاسپورت دومینیکا، ارزش اقدام برای گرفتن این گذرنامه را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

محدودیت ویزا برای بازدید از کشورهای شاخص

دومینیکا پاسپورت معتبری دارد که با آن می‌توانید به بیش از 140 کشور بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنید. اما در کنار آن محدودیت‌هایی برای سفر بدون ویزا به کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا وجود دارد.

این محدودیت آن چنان که به‌نظر می‌رسد برای شهروندان ایرانی عیب به‌نظر نمی‌رسد. امکان دریافت ویزا برای ایرانیان در زمان سفر به آمریکا و انگلیس بسیار سخت و در مواردی نشدنی است. اما دارندگان پاسپورت دومینیکا می‌توانند به‌دلیل روابط معمول میان دومینیکا و این کشورها، ویزای خود را به‌راحتی و در زمان کوتاه از سفارت این کشورها دریافت کنند.

معایب پاسپورت دومینیکا

امکان نداشتن اقدام مستقیم برای دریافت شهروندی

از معایب پاسپورت دومینیکا آن است که شما نمی‌توانید خودتان به‌صورت مستقیم برای دریافت آن اقدام کنید. شما برای دریافت پاسپورت باید از طریق یک نماینده معتبر اقدام کنید.

با این‌حال نمایندگان معتبری در ایران وجود دارند که درصورتی قصد دریافت پاسپورت این کشور را داشته باشید، می‌توانند به نمایندگی شما اقدام به سرمایه‌گذاری در دومینیکا کرده و برایتان شهروندی دریافت کنند.

هزینه بالا

برای دریافت اقامت و پاسپورت دومینیکا، دو راه پیش روی شما قرار دارد. راه اول کمک مالی غیرقابل استرداد به دولت و راه دوم سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دومینیکا است.

افراد مجردی که بخواهند طبق راه اول، به صندوق مالی دولت کمک کنند، باید هزینه‌ای معادل 100 هزار دلار را پرداخت کنند. این هزینه برای یک خانواده 4 نفره 175 هزار دلار خواهد بود که مبلغ بالایی به‌شمار می‌آید.

اگر انتخاب شما دریافت پاسپورت دومینیکا مطابق راه دوم باشد، باید با پرداخت 200 هزار دلار در املاک و مستغلات دومینیکا سرمایه‌گذاری کنید. این هزینه نیز ممکن است برای بسیاری از افراد زیاد به‌نظر برسد.

هزینه بالا از معایب پاسپورت دومینیکا به‌شمار می‌آید اما نباید از این نکته غفلت کنیم که شما در تمام مراحل دریافت شهروندی و بعد از آن، نیازی به حضور در دومینیکا نخواهید داشت. پروسه پردازش پرونده شما نیز کمتر از 6 ماه خواهد بود. بنابراین با وجود پرداخت هزینه‌ای نسبتا بالا، مزایای بیشتری نسبت به دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری به‌دست خواهید آورد.

امکان نداشتن دریافت شهروندی برای افراد دارای سوپیشینه

دومینیکا مانند دیگر کشورها سوابق امنیتی بین المللی متقاضیان را بررسی می‌کند و در صورت داشتن سوپیشینه، از دادن شهروندی به آن‌ها امتناع می‌کند. این مورد ممکن است برای بسیاری از افراد جزو معایب پاسپورت دومینیکا به‌شمار بیاید اما از طرفی محیط امنی را برای افرادی فراهم می‌کند که قصد دارند در بعد از دریافت شهروندی در این کشور زندگی کنند.

معایب پاسپورت دومینیکا

محدودیت در همراه متقاضی اصلی

متقاضیان دریافت پاسپورت دومینیکا می‌توانند در هنگام تشکیل پرونده، افرادی مانند خواهر، برادر، پدر، مادر، همسر و فرزندشان را به‌عنوان همراه معرفی کنند و برای آن‌ها پاسپورت دریافت کنند. بنابراین تنها افرادی خواهند توانست همراه با این فرد شهروندی دومینیکا را دریافت کنند که از قبل به‌عنوان وابستگان اصلی و درجه یک فرد تعریف شده باشند.

بعد از دریافت شهروندی، تنها فرزند تازه متولد شده متقاضی اصلی خواهد توانست پاسپورت دریافت کند و امکان اضافه کردن افراد دیگر به پرونده شهروندی پرونده متقاضی وجود ندارد.

چه چیزی این قانون را در لیست معایب پاسپورت دومینیکا وارد می‌کند؟ فرض کنید شما بعد از دریافت پاسپورت دومینیکایی خود به وابسته سرمایه‌گذاری پدرتان در این کشور، ازدواج کرده‌اید. همسر شما به‌دلیل ازدواج با یک شهروند دومینیکا نخواهد توانست پاسپورت این کشور را دریافت کند. بنابراین اگر بخواهید شهروندی این کشور را برای همسرتان به‌دست بیاورید، باید دوباره هزینه 100 هزار دلاری کمک به دولت یا 200 هزار دلار سرمایه‌گذاری را بپردازید.

الزام دو دلیجنس و بررسی صلاحیت عمومی

متقاضیان دریافت پاسپورت دومینیکا توسط واحد سرمایه گذاری توسط تابعیت (CBI) مورد بررسی قرار می‌گیرند. پس از تایید صلاحیت افراد توسط این کمیته، پرونده فرد به مرکز ارتباطات منطقه‌ای مشترک حوزه کارائیب ارسال می‌کند و بعد از آن، نتایج این بررسی برای CPU ارسال خواهد شد.

نتایج این بررسی اولیه برای آژانس‌های پیمانکاری ارسال می‌شود تا دولت دومینیکا اطمینان پیدا کند متقاضیان درگیر فساد، تروریسم و پولشویی نیستند.

این مراحل سختگیرانه ممکن است برای بسیاری از افراد جزو معایب پاسپورت دومینیکا باشد اما دولت برای تامین امنیت عمومی کشور و شهروندان خود این مراحل را برای تمام افراد طی می‌کند. رشد اقتصادی کشور و بهبود اوضاع آن از دیگر عوامل پراهمیت برای مسئولان کشور است. به‌همین دلیل در سلامت پول‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در این کشور وارد می‌شوند، دقت بالایی می‌کنند.

توجه داشته باشید در صورتی که متقاضی اصلی بخواهد یک سال بعد از درخواست شهروندی خود برای دریافت پاسپورت برای پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر یا فرزند خود اقدام کند، باید به‌صورت مجدد چک امنیتی و دو دلیجنس را انجام دهد.

جمعیت کم

بسیاری از افراد جمعیت کم دومینیکا را در زمره معایب پاسپورت دومینیکا به‌شمار می‌آیند. این جمعیت کم می‌تواند برای افرادی که خواهان زندگی در کشوری کوچک و دنج هستند، انتخاب مناسبی باشد. برای دیگر افراد هم به‌دلیل الزامی نبودن زندگی در این کشور برای دریافت شهروندی، می‌توانند مقصد دیگری را برای زندگی انتخاب کنند.

سرمایه گذاری نامناسب

به‌دلیل جمعیت کم دومینیکا، بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری در این کشور را پیشنهاد نمی‌کنند زیرا امکان رشد سرمایه در آن پایین است و فروش املاک به‌سختی ممکن است. بنابراین سرمایه‌گذاری از طریق کمک مالی به دولت انتخاب منطقی‌تری به‌نظر می‌رسد.

بهره مند نبودن از شهرسازی مدرن

دومینیکا از کشورهای بکر با جاذبه‌های طبیعی است که از شهرسازی مدرن بهره‌ای نبرده است که این از معایب پاسپورت دومینیکا به‌شمار می‌آید. اما از آن‌جایی که اکثر متقاضایان دریافت این پاسپورت قصد زندگی در این کشور را ندارد، این مورد عیب چندانی به‌شمار نمی‌آید.

معایب پاسپورت دومینیکا

سخن نهایی

دومینیکا از کشورهایی است که برنامه شهروندی آن در سال‌های اخیر به‌‌دلیل اعتبار بالای پاسپورت محبوبیت پیدا کرده است. در این مطلب با بررسی معایب پاسپورت دومینیکا در کنار مزایای آن، شما را در رسیدن به یک انتخاب هدفمند کمک کردیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست